Prichádza ten slávny moment, keď je čas odložiť plienky a začať používať nočník. Hovorí sa, že je to prirodzený proces, ale povedzme si úprimne – príroda tu má svoje vlastné pravidlá a my dospelí musíme nájsť tie správne triky, aby sa veci pohli správnym smerom. Nech je to proces rýchly, zábavný a hlavne bez nečakaných mlák na koberci.
1. Priprav sa psychicky (a občas aj fyzicky)
Naučiť dieťa na nočník je občas ako viesť rokovania s malým, nepredvídateľným politikom. Budeš potrebovať trpezlivosť, diplomaciu a občas aj schopnosť zatvoriť oči a hlboko dýchať. Sľubujem, že keď si na to pripravíš hlavu, bude to omnoho ľahšie.
2. Nočník je nový kamarát
Keď prinesieš domov nočník, neschovávaj ho niekde do kúta. Naopak, predstaviť nočník ako nového kamaráta je prvý krok k úspechu. “Ahoj, to je Nočníček! Je milý, hebký, a bude tvoj najlepší kamarát na sedenie.” Nevadí, že sa ti tvoja suseda smeje – nočník má byť pre dieťa cool vec.
3. Vyber správny čas (a miesto)
Každé dieťa má svoj rytmus. Niektoré sa tvária, že chcú na nočník už v 8 mesiacoch, iné majú radšej pohodlie plienky až do troch rokov. Čas, kedy dieťa začne ukazovať, že “niečo sa deje”, alebo si začína vyhľadávať miesto na súkromie, je ideálny na to, aby si vytiahol nočník do akcie. A áno, ak ho dieťa chce mať uprostred obývačky, kde všetci vidia, tak prosím – hlavná vec, že funguje.
4. Odmeny a motivačné rečičky
Pamätaj si: čo bolo včera “fuj” (kakanie, cikanie) je dnes “wow”. Keď sa dieťa aspoň na pár sekúnd posadí na nočník, rob okolo toho divadlo. Ako keby práve vyhralo prvú olympijskú medailu. A keď tam niečo naozaj pustí, treba to osláviť ako štátny sviatok. Nálepky, malý bonbónik, či obľúbená pesnička – motivácia je základ. Len pozor, aby si po mesiaci nemal doma nálepiek viac ako tapiet na stenách.
5. Spoločné zážitky alebo: Keď musíš, tak musíš!
Deti sa učia napodobňovaním. Nie je teda nič prirodzenejšie, ako keď ich necháš „pozorovať majstra v akcii“. Jasné, nemusí to byť rodinný happening, ale keď tvoje dieťa uvidí, že mama alebo otec chodia na záchod a tvária sa pri tom veselo, pochopí, že je to vlastne úplne normálne.
6. Priprav sa na nehody (veľa nehôd)
Tu sa dostávame k téme, ktorá nie je zábavná, ale treba sa na ňu pripraviť s úsmevom. Nie, nebude to perfektné. Áno, mláčky budú na podlahe, na koberci, a možno aj v topánkach. Ale aj toto patrí k ceste. Maj doma pripravený mop, veľa papierových utierok a hlavne – žiadne stresy. Každá mláčka je krokom bližšie k suchým nohavičkám.
7. Hra na záchodové básničky a pesničky
Keď už tvoje dieťa sedí na nočníku, často nemá veľmi čo robiť. Skús ho zabaviť hrou – môžete si vymýšľať záchodové básničky, spievať pesničky o tom, aký je nočník super alebo si čítať knižky o veselých nočníkových príhodách. Každá sekunda na nočníku sa počíta.
8. Trpezlivosť je kľúč (ale s humorom ide všetko lepšie)
Nezabúdaj, že každé dieťa je iné. Jedno sa naučí na nočník za týždeň, inému to trvá mesiace. Dôležité je zostať trpezlivý, nevzdať sa a hlavne – brať to s humorom. Nočník nie je tvoj nepriateľ, je to pomocník na ceste k slobodnému a plienok-prostému životu.
Takže, milí rodičia, držím palce, usmievajte sa, hrajte sa s nočníkom a hlavne pamätajte: raz to príde. Všetci sme sa to nakoniec naučili, tak aj tvoje bábo bude sedieť na nočníku ako profík. A kto vie, možno raz o tom napíšete aj vlastnú vtipnú príručku.